Kõik, mida oled soovinud teada trummekuivatitest

Pesumasin on olemas pea igas kodus, aga trummelkuivati naudib endiselt luksuseseme staatust. Kuigi pesu saab õues või restil ka täitsa tasuta kuivatada, võib see ilma rõdu või terrassita majas või korteris keeruline olla. Samuti võib pesurest su korterisse korraliku takistusraja tekitada või soodustada hallituse teket. Sellisel juhul on trummelkuivati lausa taeva õnnistus, sest töötab nii päikese kui ka vihmaga. Lisaks kaasneb trummelkuivati kasutamisega mitmeid eeliseid, millest sa pärast nende tundma õppimist enam loobuda ei taha. Energiatõhusus, praktilisus, kohevad rätikud, sulgpehme voodipesu ja suurepärase lõhnaga riided on kõik väga head põhjused, miks peaksid soetama oma koju trummelkuivati. Oleme ühte kohta kokku kogunud info, mida nende hämmastavalt mugavate masinate kohta teadma pead, et saaksid lõpuks oma elu lihtsustada ja jälgida, kuidas pesukuhjad haihtuvad.

Kuidas trummelkuivati töötab?

Pea kõik trummelkuivatid toimivad samal põhimõttel. Elektrimootor paneb märgade riietega täidetud trumli pöörlema, pannes samal ajal tööle ka ventilaatori, mis ajab trumlis ringlema kuuma õhu. Küttekeha kütab õhku ja termostaat säilitab õiget temperatuuri. Rõivastes sisalduv vesi aurustub ringleva kuuma õhu toimel. Ja see, mis juhtub auruga, sõltub trummelkuivati tüübist.

Tavalised ventileerivad trummelkuivatid

Kõige põhilisemad ja samuti kõige odavamad trummelkuivatid pumpavad trumlist välja kuuma ja niiske õhu painduva vooliku kaudu, mis on enamasti ühendatud välise ventilatsioonisüsteemiga või riputatud aknast välja.

Kondenseerivad trummelkuivatid

Need kondenseerivad välisõhu abil masina sees oleva auru ja muudavad selle veeks. Vesi kogutakse eemaldatavasse konteinerisse või paaki, mis asub kuivati ülemises vasakus nurgas. Paaki saab lihtsalt eemaldada ja kraanikaussi tühjendada. Sellist tüüpi kuivatite kasulik lisatarvik on kondenseeritud auru automaatselt tühjendav voolik, mida saad ühendada pesumasina või kraanikausi äravooluga, mistõttu ei pea paaki ise tühjendama.

Kondenseerivad soojuspumbaga trummelkuivatid

Need kuivatid töötavad suletud ahela põhimõttel, kus soojuspump kütab õhku ja kuivatab riideid madalal temperatuuril, et tagada riiete õrn hooldamine. Tänu soojuspumbale on võimalik kiire temperatuurivahetus: suuremaid soojuspumpasid kasutatakse meie korterite kütmiseks, väiksemad aga on integreeritud meie kliimaseadmetesse, kus nad tõhusalt meie kodusid jahutavad. Taolist seadet sisaldab ka trummelkuivati. Sarnaselt tavalistele kondenseerivatele kuivatitele aurustub pesust eraldatud kondenseeritud aur paaki, samal ajal kui kuivamisprotsessi käigus kasutatud jahutatud õhku taaskasutatakse uue kuivatustsükli jaoks. See tähendab kuni neli korda väiksemat energiakulu ja vähendatud kuumuskadu. Samuti on oluline teada, et rikkis soojuspumbaga trummelkuivati on ohtlik jääde, sest soojuspump sisaldab soojusenergia edastamiseks vajalikku gaasi, mis on enamasti keskkonnale kahjulik. Seetõttu tuleb seda seadet õigesti ja hoolikalt käsitseda.

Pesumasin-kuivati

Pesumasina ja trummelkuivati kombinatsioon on ühest küljest kompromiss, aga teisalt suurepärane lahendus, kui sul on vähe ruumi ja otsid kõik-ühes masinat, mis sinu pesuga tegeleks. Sarnaselt teistele kuivatitele töötab kuivatamine samasugusel kuuma õhu ringlemise põhimõttel, kuid pesemine ja kuivatamine toimuvad samas trumlis ning vastava programmi valimisel saavad need üksteisele vahetult järgneda. Sellise seadmega on pea võimatu unustada märja pesu kuivama panemist.


Mis on invertermootor?

Invertermootor on paigaldatud otse teljele, see ei sisalda süsinikharjaseid ja kasutab vastupidiseid magnetvälju, mis tähendab, et mootori hõõrdumine on väiksem ja see töötab vaiksemalt. Ka käivitamine ja peatamine on tõhusamad. Sellist tüüpi alalisvoolu magnetmootor ei kuumene nii palju kui tavaline mootor, sest inverterkaart juhib seda digitaalselt, reguleerides võimsust ja pöörlemiskiirust, et suurendada tõhusust. Invertermootor on palju võimsam ning sobib seetõttu täiuslikult suure mahutavusega trummelkuivatitele, mis suudavad korraga kuivatada rohkem kui 8 kg pesu. See peab ka kauem vastu, mistõttu vähenevad hoolduskulud märkimisväärselt.


Funktsioonid ja omadused

Enne trummelkuivati ostmist soovitame sul otsustada, milline tüüp sinu vajadustele kõige paremini vastab. Kuivatustulemuste parandamiseks ning pesuga tegelemise lihtsustamiseks on olemas palju programme ja funktsioone.

Mahutavus

Sarnaselt pesumasinatele mõõdetakse ka trummelkuivatite mahutavust kilogrammides. Enamik trummelkuivateid suudavad kuivatada 7-9 kg pesu, kuid saadaval on ka teistsuguseid mahutavusi. Samas pole suurem alati parem. Peaksid arvesse võtma, mitu inimest sul leibkonnas on ning kui palju pesu sa tavaliselt pesed ja kuivatad. Suurem trummel pole väikese pesukoguse jaoks optimaalne valik, sest kuivatustulemused pole nii head ja ka kulud on suuremad. Põhimõtteliselt piisab 7 kg mahutavusega trummelkuivatist kahele inimesele, samal ajal kui neljaliikmeline pere vajab 9 kg mahutavusega kuivatit. See sõltub ka sellest, kui palju riideid su pereliikmed iga päev vahetavad. Pesumasin-kuivatite puhul on pesemise ja kuivatamise mahutavused erinevad. Näiteks on pesemise mahutavus 9 kg ja kuivatamise mahutavus umbes 6 kg. See tähendab, et ühte trumlitäit pesu tuleb kahes osas kuivatada, mis võtab rohkem aega.

Tarbimine

Kõigil kodumasinatel on energiamärgis. Sarnaselt teistele koduseadmetele saab trummelkuivateid vastavalt nende energiasäästlikkusele seitsmesse klassi, A-st G-ni jaotada. Klass A on kõige energiasäästlikum ning klass G kõige vähem säästlik. A kuni C energiaklassiga seadmeid peetakse energiasäästlikeks, ning seadmeid, mis tarbivad märkimisväärses koguses energiat, hinnatakse klassidega D kuni G. Soovitame alati valida seadme, mille energiaklass on A-le võimalikult lähedal. Soojuspumbaga trummelkuivatite energiaklass võib olla ka A+++, mis tähendab, et need on võrreldes tavalise A energiaklassiga palju energiasäästlikumad, sest kuivatavad pesu võrreldes teiste kuivatitega märksa madalamal temperatuuril. Energiaklassidele võivad järgneda ka plussmärgid. Iga pluss tähendab võrreldes A klassiga 10% madalamat energiakulu.

Kondenseerimise tõhusus

Ka kuivatamise tõhusust mõõdetakse energiaklassiga, st A-st edasi, ning see on kirjas iga trummelkuivati energiamärgisel. Mida tõhusam on kuivati kondenseerimine, seda vähem niiskust see ümbritsevasse keskkonda paiskab. See on oluline, sest me ei soovi kindlasti oma korteri seintele hallitust tekitada. Väga energiatõhusa kuivati saad asetada ka akendeta tuppa või passiivmajja, ilma et peaksid liigse niiskuse pärast muretsema. Kondenseerimise tõhusust märgistatakse tähtedega A kuni G. A klassi trummelkuivati eemaldab riietest 90% vett ja hoiustab selle kondensatsioonipaaki.

Energiamärgis

Energiamärgis annab meile trummelkuivati kohta põhiinfot:

KELLAIKOON – näitab kuivatustsükli kestvust;
KÕLARIIKOON – kirjeldab mürataset kuivati töö ajal;
PAAGI IKOON VEETILKADEGA – see kirjeldab kondenseerimise tõhusust tähtedega A-st G-ni;
kWh – see number näitab aastast energiakulu kilovatt-tundides.

Energiamärgised sisaldavad ka informatsiooni energiakulu ja kuivatustõhususe kohta. Mõlemaid kuvatakse värvilistel ribadel ja tähtedega A-st G-ni. Parim on osta trummelkuivati, mille energiaklass on A-le võimalikult lähedal, sest sellised seadmed on kõige energiatõhusamad.

Suurus

Trummelkuivatite standardsuurus on sarnane pesumasinate suurusele. Nende laius on tavaliselt 60 cm, sügavus jääb vahemikku 60-65 cm ja kõrgus 85 cm. See tähendab, et tavaliselt saame asetada trummelkuivati pesumasina peale, sest nad on nii ehitatud, et selline asetus säästab ruumi ja ei sega nende tööd.

Müratase

Iga seade teeb seda rohkem müra, mida kiiremini see pöörleb. Enne ostmist on hea valmis mõelda, kuhu soovid oma trummelkuivati paigutada. Kui see koht on elu- või magamistoa lähedal, soovitame osta vaiksema mudeli. Vaikselt töötavatel mudelitel on tavaliselt vibratsioone vähendav süsteem, lisaisolatsioon ja massiivne, tugev korpus. Invertermootor vähendab mürataset ja vibratsiooni ning pikendab kuivati eluiga.

Programmid

Inimestel on siiani eelarvamus, et kõiki riideid ei saa trummelkuivatis kuivatada, et rõivad võivad seal kokku tõmbuda ja kuivatis kuivatamine võib kesta sama kaua kui õues õhu käes. Uusimad trummelkuivatid pakuvad kõigele eelnevale lahenduse, kui valid kuivatamiseks sobiva programmi ja järgid tootja juhiseid.

Lisaks puuvillasele ja sünteetilisele kangale mõeldud programmidele saad valida ka paljude õrnadele kangastele mõeldud spetsiaalsete programmide vahel, kus pöörete arv on väiksem ja kuivatustemperatuur madalam. Saad oma kahtlused unustada ka villaseid või siidist kangaid kuivatades. Lisaks on olemas spetsiaalne auruga kuivatamise ja värskendamise programm, millele Gorenje on nimeks andnud SteamTechja mis tagab, et su riided on kortsuvabad ning ei vaja kuivatustsükli lõpus pea üldse triikimist. Aur silub tõhusalt sinu riietest kortsud välja ja eemaldab kõik ebameeldivad lõhnad rõivaesemetest, mida oled vaid korra kandnud ning mis vajaks vaid värskendamist. Järgmise uuendusliku tehnoloogia nimi on Iontech. Riideid kuivatatakse negatiivsete ioonidega täidetud õhu abil, et kiirendada kuivatusprotsessi ja siluda välja kortse. Ionisaator loob keskkonna, kus pole allergeene, suitsu- ja õietolmu jääke ning kuivatusprotsessi käigus kuhjuvat staatilist elektrit. Selle tulemusel on riided parema lõhnaga, neid on lihtsam triikida ning nad ei võta külge ebemeid.