Õige pesumasina valimine

Enamik meist ei suudaks enam pesumasinata elada. Kui oma ostu hästi läbi mõtled, saad endale pesumasina, mis on su truu abiline veel palju aastaid! 

Vaata hinnasildi taha

Pesumasina ostmisel ära sea hinda oma ainukeseks kriteeriumiks. Sellise mõtteviisiga saad endale lihtsalt kõige odavama pesumasina ja seda üksnes esmapilgul. Pikas plaanis võivad sellega kaasneda aga palju kõrgemad ja ettenägematud kulud ning loomulikult kulutab see ka su närve. Näiteks võivad kõige odavamad mudelid tarbida märkimisväärselt rohkem vett ja elektrit, nende programmid on pikemad ja vähem säästlikud. Ja kui lisaks hinnale on madal ka kvaliteet, suureneb masina enneaegse rikkimineku tõenäosus dramaatiliselt. Kui su odavale pesumasinale garantii enam ei kehti, pole seda enamasti mõtet ka parandada, sest see maksab päris palju.

Seega on mõistlik hankida enne ostmist pesumasina funktsioonide kohta võimalikult palju informatsiooni. Seejärel vaata üle, millised omadused vastavad sinu vajadustele (vaba ruum, pesupesemise tihedus, hinnanguline maksumus jne), ja tee olemasoleva info põhjalteadlikult läbimõeldud ost. 

Mahutavus: valikukriteeriumite kuninganna

Pesumasina valimisel on selle mahutavus üks kõige olulisemaid tegureid. Isegi tipptasemel masinad, mis muidu su majapidamisse täiuslikult sobivad, võivad sulle pahameelt põhjustada, kui sa nende mahutavust arvesse ei võta. Lugematud funktsioonid ja tehnilised lisad ei muuda fakti, et sa pead hakkama saama trumliga, mis on kas liiga suur või liiga väike.

Keskmise majapidamise jaoks on tavaliselt ideaalne mahutavus 7-8 kg. Isegi kui paljud inimesed kalduvad ostma suuremat pesumasinat, pole see alati parim mõte. 7 kg mahutavus on rohkem kui piisav, sest me peseme endiselt väiksemaid pesukoguseid, kasutades lühemaid, madalama temperatuuriga pesuprogramme.

Aga suurte perede jaoks sobib suurema mahutavusega masin loomulikult väga hästi. Pesumasin WS168LNST on kuni 10 kg mahutavusega ja see on suurtele peredele suurepärane valik

Millised on pesumasinate erinevad tüübid?

– EESTLAETAVAD PESUMASINAD

Eestlaetavad pesumasinad on enimüüdud ja kõige rohkem levinud (nendest räägime rohkem allpool).

– PEALTLAETAVAD PESUMASINAD

Need on tavaliselt väiksemad ja sobivad seetõttu sinna, kus on vähem ruumi. Kuigi trumli suurus on neil sama, siis välised mõõtmed on märkimisväärselt väiksemad. Pealtlaetavasse pesumasinasse on võrreldes tavaliste eestlaetavate pesumasinatega pesu lihtsam sisse panna ja välja võtta, mistõttu on see suurepärane valik eakamatele inimestele ja neile, kes peavad eestlaetavaid ebapraktiliseks. Nende lisaeelis on see, et uks ei muutu kuumaks. Esmaklassiline valik pealtlaetavate pesumasinate seas on mudel WT72122. Tänu A+++ energiaklassile, 7 kg mahutavusele ja AquaStopi ohutusfunktsioonile, mis kaitseb sinu kodu üleujutuse eest, on WT72122 oma kategoorias parim.

– PESUMASIN-KUIVATID

Kui elad väiksemas korteris või sul pole pesu kuivatamiseks sobivat ruumi, on pesumasin-kuivati sinu jaoks tõenäoliselt parim valik. Need masinad teevad mõlemat: nii pesevad kui ka kuivatavad. 

Pesumasina ostmise kümme kriteeriumit

Mis saab edasi, kui oleme pesumasina mahutavuses kokku leppinud? Uue kodumasina ostmine on paljude jaoks tüütu ülesanne, sest nad pelgavad selle toimingu keerukust. Kuid reaalsuses oled just sina see, kes teab täpselt oma pesupesemise vajadusi, ning mõne abistava nõuande abil peaks õige seadme valimine olema imelihtne.

Kontrolli oma eelistatud seadme vastavust järgmistele kriteeriumitele:

 • eelpesu: kas sinu väljavalitud masinal on see funktsioon olemas? Eelpesu muudab ka kõige kangekaelsemate plekkide eemaldamise kergemaks, eriti kui sul on väikesed lapsed;
 • pesumasina müra: pesumasina keskmist mürataset mõõdetakse detsibellides. Mida rohkem detsibelle, seda rohkem müra pesumasin töötamise ajal teeb. Kõik, mis jääb alla 60 dB, on vaikne. Gorenje pesumasinadtöötavad meeldivas vaikuses tänu PowerDrive'i invertermootorile, mis tagab, et müratase ei tõuseks kunagi üle 54 dB;
 • energiaklass: masinad jagatakse energiaklassidesse A-st kuni G-ni (A tähendab kõige madalamat energiatarbimist). Klassile järgnev pluss (+) tähendab kuni 10% väiksemat energiakulu võrreldes nominaalselt määratud klassiga. IONTECH-i tehnoloogia ja A+++ (-20%) energiaklassiga mudel WS947LN  on kindlasti turu üks kõige säästlikumaid pesumasinaid. Sellel on ka lihtsalt loetav EcoEye näidik, mis annab sulle reaalajas tagasisidet, kui säästlik on su valitud programm, aidates nii säästa vett ja energiat;
 • kuvapaneel: enamikel uutel pesumasinatel on kuskil ees olemas ekraan, mis kuvab pesutsükli allesjäänud aega ja muud informatsiooni;
 • üleujutusevastane kaitse: mõnel masinal on sisseehitatud ohutussüsteem, mis sulgeb vooliku kahjustumise korral automaatselt ja mehhaaniliselt veevarustuse, et vältida üleujutust;
 • AquaStop: süsteem, mis tagab täieliku kaitse. Võid oma pesumasina järelevalveta tööle jätta, ilma et peaksid kartma üleujutuse pärast.  Pesumasina alumine külg on suletud, seega jääb vesi masina sisse. Pesumasina alla on paigaldatud spetsiaalne vee tuvastamise andur, mis sulgeb elektrilise klapi abil veevarustuse. Pump hakkab trumlisse jäänud vett automaatselt tühjendusvooliku kaudu välja pumpama;
 • invertertüüpi mootor vaiksema töö jaoks: lisaks vaiksemale tööle peitub sellise elektrimootori eelis pikemas elueas ja madalamates hoolduskuludes;
 • tsentrifuugimise tõhusus: pesumasina tõhusus sinu riietest vee väljasaamisel sõltub sellest, mitu pööret see minutis teeb. Enamik soovitatud pesumasinatest teeb rohkem kui 1200 pööret minutis;
 • pesu koguse ja tüübi järgi kohandumine: sellise funktsiooniga pesumasinad juhivad automaatselt pesutsükli teatud parameetreid. Lisaks veetarbimise kohandamisele reguleerivad nad vastavalt pesukogusele ka pesemise, loputamise ja tsentrifuugimise kestvust;
 • erinevad programmid: enamikel pesumasinatel on põhiprogrammid erinevat tüüpi pesu jaoks, mõned pakuvad ka spetsiaalseid programme, näiteks käsipesu ning lasterõivaste, vähem määrdunud riiete, spordiriiete, jalatsite jms pesemine. Gorenje seadmetel on ka AutoWashi programm, mis valib sinu pesu jaoks automaatselt parima programmi, seega saad sina vaid mugavalt lõõgastuda.

Funktsioonid, millele pole vastast

Kõige uuemaid ja eesrindlikumaid tehnoloogiaid kasutades tagavad Gorenje seadmed parima võimaliku kasutajakogemuse. Tavapärased ebameeldivused, mida seni pesupesemisega seostanud oleme, jäävad kaugele minevikku. Kas sa ei usu meid? Luba meil su kahtlused hajutada, näidates sulle Gorenje pesumasinate omadusi.

 • Trumli valgustus: LED-valgus lööb trumli särama. Jah, see lisab välimusele elegantsust, kuid peamiselt muudab pesumasina kasutamise lihtsamaks. Enam ei pea sa pimesi sokke taga otsima!
 • Steriilne trummel SterilTub: kas pesed tihti pesu madalal temperatuuril? Steriilne trummel SterilTub takistab trumlis bakterite levimist ja eemaldab kõik ebameeldivad lõhnad, tagades, et sinu pesu lõhnab alati värskelt.
 • Neli erinevat sügavust: WaveActive'i pesumasinate sarjast saad valida nelja erineva sügavuse vahel. Nii saad ostetud masina sobitada selleks ettenähtud kohta. Seetõttu sobib see pesumasin eriti hästi väikestesse vannitubadesse.
 • 20 min kiirpesu:see kiirpesufunktsioon võimaldab sul pesta T-särke või muud vähem määrdunud pesu 20 minutiga. Nii ei pea sa pesu liiga tihti pesema ja säästad nii aega, energiat kui ka raha.
 • Pesulisamisfunktsioon StopAddGo: kas unustasid paar asja masinasse visata? Pesulisamisfunktsioon StopAddGo võimaldab sul pesutsükli lihtsalt peatada ja lisada (peaaegu) ununenud rõivaesemed trumlisse.
 • Programm IonWash 59':see programm eemaldab kiirelt ja õrnalt kuni 30% rohkem plekke kui standardne pesuprogramm.
 • StainExperti plekieemaldus: see tehnoloogia eemaldab automaatselt kuni 36 erinevat kangekaelset plekki, kasutades selleks temperatuuri-, aja- ja veesätete ainulaadset kombinatsiooni. Puuvilja-, õli-, või-, muna-, muru-, tee-, jogurti- ja isegi meigiplekid lihtsalt haihtuvad.
 • DoseAidi süsteem:kõige keskkonna- ja nahasõbralikum pesuvahendi kasutamine! DoseAidi süsteem aitab sind, et lisaksid alati õige koguse pesuvahendit, sõltumata sellest, kui palju pesu masinasse paned. 

Pesumasin-kuivatid: kaks kärbest ühe hoobiga

Pesumasin-kuivatid on väikestesse kodudesse parim valik. Ja kuidas valida pesumasin-kuivati, mis peab vastu ajaproovile ja töötab samas vaikselt ning säästlikult?

Uuringute kohaselt sobib pesumasin-kuivati kõige paremini ühest kuni kahest inimesest koosnevasse leibkonda. Suurematele peredele sobivad pigem eraldi seadmed, sest säästavad märkimisväärselt rohkem aega ja energiat.

Pesumasin-kuivati kaks peamist eelist on:

 • RUUM: sellist tüüpi seadmete ilmselt kõige parem omadus on see, nad sisaldavad kahe masina võimalusi. See säästab ruumi, sobides täiuslikult väikestes majades või korterites elavatele inimestele või neile, kellele ei meeldi, kui neil on kodus liiga palju suuri kodumasinaid;
 • ALGNE HIND: ostes pesumasin-kuivati säästad märkimisväärse koguse raha võrreldes kahe eraldi seadme ostmisega. Samas on tõsi, et hoolduskulud võivad olla kõrgemad. Lisaks kasutab kuivatusprogramm märksa rohkem energiat kui sarnane programm eraldi trummelkuivatis.

See tuleneb tihti tähelepanuta jäetud asjaolust, et pesumasin-kuivatite kuivatamise mahutavus on enamasti väiksem kui tavalistel trummelkuivatitel. Sama koguse pesu tõhusaks kuivatamiseks on vaja palju rohkem ruumi kui selle pesemiseks. See tähendab, et suhteline pesemise mahutavus on enamasti suurem kui kuivatamise mahutavus. 

Seega, kui soovid osta pesumasin-kuivati, pea silmas järgmiseid kriteeriumeid:

 • tsentrifuugimiskiirus  mida suurem on tsentrifuugimiskiirus, seda kiirem ja tõhusam on kuivatamine;
 • garantii – kuna üks masin teeb kahe masina tööd, on garantii märksa olulisem;
 • energiasäästlikkus –  me juba mainisime, et pesumasin-kuivateid on kallim kasutada ja hooldada. Saad neid kulusid märkimisväärselt vähendada, kui valid energiasäästliku Gorenje WD10514 pesumasin-kuivati;
 • programmide mitmekülgsus – kontrolli, kas pesumasin-kuivatil on mitmeid erinevaid pesuprogramme, näiteks kiirpesuprogramm;
 • PowerDrive'i mootor – Gorenje PowerDrive'i mootor on hämmastavalt säästlik, vaikne ja võimas. See kasutab optimaalselt energiat ning saab hakkama ka suure koguse pesuga.

Kui su seade vastab ülaltoodud kriteeriumitele, tähendab see, et sel on pikem eluiga. 
 

Pesumasina õige kasutamine

Ostsid valdkonnaekspertide abil enda majapidamisse sobiva pesumasina. Kuidas edasi?

Peame kõik end pesupesemisekspertideks ning arvame, et meie uus pesumasin ei erine väga vanast. Samas tuleks meeles pidada, et esimene asi pärast pesumasina ostmist peaks olema kasutusjuhiste läbi lugemine ning oma uue masina funktsioonide ja programmidega tutvumine. Nii saad tagada, et pesupesemine saab olema võimalikult tõhus ja lihtne.

Järgmine asi, mida pesupesemisel arvesse võtta, on riiete ja muude tekstiilide kogus ja määrdumisaste, et lisaksid kindlasti õige annuse pesuvahendit ja pesuloputusvahendit. Kui lisad liiga palju pesuainet, muutub pestud pesu kleepuvaks, aga kui liiga vähe, pole seda piisavalt, et eemaldada plekke.

Lisaks ära pane trumlisse liiga palju esemeid, sest sellisel juhul ei jõua pesuained, pesuloputusvahend ja vesi kõigi esemeteni.

Enne pesemist sorteeri riided vastavalt materjalile ja värvile. Erinevaid materjale tuleb pesta erineval temperatuuril. Kui pesed teatud tekstiile liiga kõrgel või madalal temperatuuril, pole pesutulemus selline, mida ootasid, ning riided võivad kahjustada saada. Puuvillaseid asju võib pesta kõrgel temperatuuril, aga sünteetilisi madalal.


Mõnel pesumasinal on ka eelpesufunktsioon, mis kasutab kõrgeid temperatuure ning sobib väga määrdunud pesu pesemiseks. Kui valid eelpesuga programmi, pead vastavasse pesuainesahtli lahtrisse panema õige koguse pesuvahendit. Pesuaine kasutamise juhised on tavaliselt kirjas selle pakendil. Mõnega on kaasas ka tops õige koguse mõõtmiseks.

Pesuvahendid ja muud pesupesemistooted

Pesu pesemise jaoks on müügil mitmeid erinevaid tooteid:

 • PESUPULBER:  see on enamasti mõeldud pesu pesemiseks temperatuuril 30 kuni 90 °C;
 • PESUGEEL:  see sobib pesu pesemiseks temperatuuril 30 kuni 60 °C. Müügil on palju erinevaid pesugeele, mis on mõeldud erinevat tüüpi ja värvi kangastele (tume, hele, värviline pesu jne);
 • PESUKAPSLID: nende abil on lihtsam õige kogus pesuainet lisada, sest ühest kapslist piisab ühe masinatäie jaoks ja see lisatakse otse trumlisse. Mõnes kapslis on koos nii pesuaine kui ka pesuloputusvahend;
 • KESKKONNASÕBRALIKUD PESUPALLID: need ökopallid on mõeldud pesu pesemiseks ilma pesuvahendita;
 • VÄRVIKOGUJAD: nende abil saad koos pesta erinevat värvi esemeid, sest need püüavad pesu ajal vees lahustuva värvi kinni ja takistavad sel teisi riideid värvimast;
 • PESULOPUTUSVAHEND: see pehmendab su pesu ja annab sellele meeldiva lõhna. 

Nipid keskkonnasõbralikuks pesupesemiseks

Viimaste aastate jooksul on mitmed riigid üle maailma suurendanud oma jõupingutusi keskkonna kaitsmiseks. Nn kiirmood on üks peamisi tegureid, mis meie planeedi tulevikkukahjustab. Kiirmood tähendab riideid ja aksessuaare, mis on väga trendikad, kuid samas ka odavad. Nii satub klient pidevalt uute riiete ostmise lõksu.

Tihti mõtlematu ja üleliigse riiete ostmise tõttu viskame need paari aasta või isegi kuu pärast ära ning prügimäed muutuvad kogu maailmas järjest suuremaks. Oma ökoloogilise jalajälje vähendamiseks saame osta nii vähem riideid kui ka pesta neid nutikalt ja keskkonnasõbralikult. Hoolimatu pesemine võib meie riideid kahjustada ning need kuluvad kiiremini, mistõttu viskame need varem ära. Eksperdid väidavad, et kui peseme oma pesu nutikalt, saame oma riiete eluiga märkimisväärselt pikendada. Uuringud näitavad, et lausa üheksa rõivaeset kümnest jõuab prügimäele märksa varem kui peaks. Ja miks see nii on? Hooletu ostlemise ja liiga sagedase või vale pesemise tulemus on kokku tõmbunud või vormitud, kulunud värvidega rõivad.

Oleme allapoole kogunud mõned nipid, kuidas oma pesu vastutustundlikult pesta:

 • harvem pesemine: nii säästad aega ja raha ning aitad kaitsta keskkonda. Loomulikult pead pesema teatud riideesemeid, nagu aluspesu ja sokke, pärast iga kasutuskorda, kuid see ei kehti kõigi rõivaste kohta. Riideid, mis vahetult meie nahka ei puuduta (nt jakid, kampsunid, lohvakad teksad), saame enne pesemist kanda vähemalt viis korda.
 • vali leebed pesuvahendid: pesuained ja muud pesupesemistooted sisaldavad sageli naatriumlaureetsulfaati (SLS) ja optilisi valgendajaid. Need võivad ärritada nahka ja lekitada keskkonda ohtlikke mürkaineid, sest on tehtud naftakeemiasaadustest (toodetud naftast või looduslikust gaasist). Kasuta võimalusel leebeid ja keskkonnasõbralikke pesuaineid, mis ei sisalda SLS-i ega naftakeemiasaaduseid;
 • väldi keemilist puhastust: keemilises puhastuses kasutatakse sageli mürkaineid, mis hoolimata edukast plekkide eemaldamisest on siiski nahale ja keskkonnale kahjulikud.

 Kas tahad teada, kui tihti peaksid erinevat tüüpi pesu pesema? Vaata allolevat tabelit!

Pärast iga kasutuskorda: aluspesu, sokid, spordi- ja ujumisriided.
Pärast ühte või kahte kasutuskorda: T-särgid, kleidid ja retuusid.
Pärast kolme või nelja kasutuskorda: pidžaamad ja rinnahoidjad.
Pärast rohkem kui viite kasutuskorda: jakid, džemprid, mantlid ja teksad. 

Võtame kogu jutu kokku ühe huvitava infokilluga: arvukad uuringud kinnitavad, et oma kodu eest hoolitsemine, selle puhta ja korras hoidmine ning pesu pesemine peaks meie heaolu positiivselt mõjutama! Need tegevused vähendavad stressi ja tekitavad rahulolutunde. Lisaks vähendavad need isegi ärevust.

Soovime, et pestes pesu Gorenje pesumasinatega täitub su kodu iga pesukorraga rõõmu ja õnnega!