Kuidas valida õiget nõudepesumasinat

Nõudepesumasin on muutumas oluliseks seadmeks igas kaasaegses majapidamises. Möödas on ajad, kui pärast lõuna söömist venis nõude pesemine ja ära panemine pärastlõunasse. Kiire elutempo on meie teele lükanud muid ülesandeid ja probleeme, seega saame nüüd selle kodutöö lihtsalt oma nõudepesumasinale jätta. Lisaks nõude pesemisele ja kuivatamisele, säästab see meie jõudu, aega ja muidugi ka raha. Et kõik ülalmainitu oleks täidetud, tuleks nõudepesumasinat valida hoolikalt ja läbimõeldult.Allpool pakume välja mõned nõuanded, kuidas valida just sulle sobilik nõudepesumasin.

Nõudepesumasinat ostes peaksid kindlasti arvesse võtma mitmeid tegureid, mis mõjutavad su lõppotsust ja panustavad parima võimaliku valiku tegemisse. Esimene otsus on seotud vahetult nii kasutusotstarbe kui ka seadme asukoha ja paigaldusega. Kui palju nõusid sa tavaliselt pesed ja kui tihti nõudepesumasinat kasutad sõltub kindlasti su pere suurusest, su harjumustest ja vajadustest. Kui soovid, et nõudepesumasin täiendaks su köögi üldist välimust, pead kindlasti kaaluma, kuhu selle panna soovid, ning valima õige suuruse ja mõõdud. Kui soovid integreerida selle olemasolevasse kööki, pead hoolikalt ettenähtud ava kõrguse ja laiuse üle mõõtma. Kui sa ei taha integreeritud seadet või sul pole võimalik seda oma kööki paigaldada, saad osta eraldiseisva nõudepesumasina. Sellisel juhul on su nõudepesumasina välimus veelgi olulisem. 

Kasutaja vaatepunktist on tähtis ka nõudepesumasina sisemus: korvide ja riiulite paindlik paigutamine on vajalik, et saaksid nõusid korralikult sorteerida ja igapäevast kasutamist lihtsustada. Viimaste aastate jooksul töötasime turu jaoks välja tõeliselt rikkaliku valiku kvaliteetseid nõudepesumasinaid. Neid on erineva välimuse ja mõõtudega ning nende hindade erinevus tuleneb tehnoloogilisest keerukusest, jõudlusest ja funktsioonidest.

Oma otsuse tegemisel peaksid arvestama kõigi teguritega: ost, paigaldamine ja kasutamine.

Nõudepesumasina ostmisel peaksid enne lõpliku otsuse tegemist hankima kogu saadaoleva informatsiooni ja võrdlema turulolevaid nõudepesumasinaid. Kui soovid oma valiku üle õnnelik olla ja tunda, et valitud nõudepesumasin täidab kõiki su ootuseid, pead lõpliku otsuse tegemisel arvesse võtma võimalikult palju tegureid: kõige olulisem on su ostu peamine eesmärk.

Kui vajad nõudepesumasinat igapäevaseks kasutamiseks ja su leibkonnas on palju liikmeid, on mõistlik valida seade, mis suudab pesta võimalikult palju nõudekomplekte võimalikult madala hinnaga.

Muidugi pead silmas pidama ka oma eelarvet ja määrama kõrgeima hinna, mida oled nõus nõudepesumasina eest maksma.

Enne otsuse tegemist, peaksid uurima, millised on nõudepesumasina töötamisega kaasnevad kulud - nii vee kui ka energia.

Järgmine oluline infokild on olemasolev ruum, sest see mõjutab valitud nõudepesumasina tüüpi (integreeritud, eraldiseisev) ja soovitud suurustvõi mõõte.

Peaksid tähelepanu pöörama valitud mudeli kvaliteedile, garantiiperioodile ja hooldusvõimalustele.

Kõik, kes naudivad oma kodus rahu ja vaikust ning keda häirib erinevate seadmete müra, peaksid nõudepesumasina valimisel kindlasti arvestama ka müratasemega. Tõhus mootor ja eriline heliisolatsioon vähendavad mürataset. Enamike kaasaegsete nõudepesumasinate müratase on vahemikus 44-45 dB. Õige mudeli valimisel on nõudepesumasina vaikne töö kindlasti väga oluline tegur, seda eriti kaasaegsetes, avatud köögiga kodudes. 

Kaasaegse nõudepesumasina madal energiakulu peegeldab vastutustundlikku kaasaegset ühiskonda

Tänapäeva majapidamises saame nõudepesumasinaga kokku hoida väärtuslikku aega. Enamike inimeste jaoks on nõude pesemine tüütu ja vastik kohustus. Kuigi me ei saa nõude pesemist täielikult vältida, saame seda igapäevast ülesannet kaasaegse nõudepesumasinaga märkimisväärselt lihtsustada. Vanasõna „aeg on raha“ saab peaaegu sõna sõnalt võtta. Lisaks nõudepesumasina pakutud mugavusele aitab kvaliteetne seade nõude pesemise ajal ka raha säästa

Kas oled kunagi mõelnud, kui palju vett kulutad pestes nõusid käsitsi? 

Ja kui palju vett kasutaks nõudepesumasin sama koguse nõude pesemiseks? Ühe komplekti nõude pesemiseks kasutab nõudepesumasin keskmiselt 10 liitrit vett, samal ajal kui meie kasutame käsitsi sama koguse pesemiseks kuni 75 liitrit vett! Nõudepesumasina kasutamine on kindlasti soodsam ja palju keskkonnasõbralikum valik. Kõige säästlikumad nõudepesumasinad kasutavad ainult seitse liitrit vett ja umbes 0,75 kWh elektrit ühe masinatäie kohta.

Vahe on lausa märkimisväärne, eriti kui arvestada, et enamasti peseme nõusid iga päev. On tõsi, et nõude käsitsi pesemine ei kajastu enamasti su elektriarves, kuid samas kulutab vee kütmine siiski energiat. Nõudepesumasin peseb nõusid märksa kuumema (70 °C) veega kui käsitsi pestes, seetõttu on nõud palju hügieenilisemad. Kõigil nõudepesumasinatel on ka kuivatusfunktsioon, mistõttu ei pea sa enne nõude kappi panemist aega kulutama ja neid kuivatama. 

Millest sõltuvad nõudepesumasinate hinnavahemikud?

Peamiselt sõltub nõudepesumasina hind seadme kvaliteedist, töömeetodist, mootori tüübist ja paljudest teistest omadustest.

Kuldreegel on, et madala hinnaga nõudepesumasinatel on üksnes põhifunktsioonid. Paljud keerulisemad kasutusfunktsioonid on seotud seadme funktsionaalsuse ja toimimisega, seetõttu tuleks kindlasti kaaluda, kas oled rahul põhifunktsioonidega või eelistad nautida teatud uuendusi ja eeliseid, mida kõige elementaarsematel mudelitel pole.

Enamastion kallimad nõudepesumasinad säästlikumad, sest nad kasutavad töötamise ajal madalama hinnaga mudelitest vähem vett ja energiat. See erinevus paistab kõige rohkem silma kodudes, kus nõudepesumasinat kasutatakse iga päev, et pesta suurt kogust nõusid. Kui pesta vähem nõusid ja teha seda harva, siis see vahe eriti just veekulu osas nii märkimisväärne pole. Tänapäeval on energiatõhusus reeglina enamike kaasaegsete nõudepesumasinate põhiomadus. 

Nõudepesumasinate tüübid ja mõõdud

Eristame mitut tüüpi nõudepesumasinaid: integreeritud, poolintegreeritud ja eraldiseisvad. Kõik need on saadaval erinevate mõõtudega, seega saab iga kasutaja leida sellise, mis kõige paremini tema vajadustele vastab. Kõige levinumad ja eelistatumad nõudepesumasinad on 45-60 cm laiad ja 82-86 cm kõrged. Suurtes nõudepesumasinates saad pesta 12-16 nõudekomplekti, väiksemad mahutavad 9-11 komplekti.

Õhukesed nõudepesumasinad

Õhukesed nõudepesumasinad sobivad inimestele, kes elavad väga väikestes korterites ja peavad iga sentimeetrit osavalt ära kasutama. Need võivad olla eraldiseisvad või integreeritud ning on täiuslik lahendus igaühele, kes pole eriti kodus, teeb harva süüa ja seetõttu ei vaja kunagi maksimaalse suuruse ja mahutavusega nõudepesumasinat.

Hea uudis on see, et neil mudelitel on samad eelised kui suurtel, nad on lihtsalt väiksemad. 

Õhuke (45 cm laiusega) nõudepesumasin sobib ideaalselt üksi elavatele inimestele, kes ei kasuta palju nõusid, kuid pole samuti huvitatud nende käsitsi pesemisest. Väike nõudepesumasin on hea valik ka neile, kes ei soovi kas tervislikel või esteetilistel põhjustel oma tundlikke käsi vee ja kemikaalidega kurnata.


Integreeritud nõudepesumasinad

Integreeritud nõudepesumasinaid saab paigaldada tööpinna alla, mis tähendab, et saad juurde väärtuslikku tööruumi. Nõudepesumasina ukse saad peita ülejäänud köögiga sobiva paneeli taha, nii et saisegi ei märka, et see seal on. Seda saab kas täielikult integreerida, nii et juhtpaneel on peidetud, või nii, et juhtpaneel oleks nähtav.

Gorenje integreeritud nõudepesumasinaid on palju erinevaid mudeleid ning need on taskukohased, säästlikud, kvaliteetsed ja tehnoloogiliselt arenenud köögiabilised, millesse armud esimesest silmapilgust. Nad pakuvad võrreldamatut mugavust ja pikka kasutusiga, säästavad energiat ning uhkeldavad oma kaasaegse disainiga.

Eraldiseisvad nõudepesumasinad

Eraldiseisvad nõudepesumasinad on iseseisvad kodumasinad. Saad need paigaldada soovitud kohta teiste köögielementide kõrvale. Saad valida masina, mis on kaunis ja sobib kenasti su köögiga. Kuna igalt eraldiseisvalt nõudepesumasinalt on võimalik pealmine paneel eemaldada, saad selle paigaldada ka tööpinna alla. Samas ei saa sa seda asetada teiste köögielementide või fassaadide taha. Eraldiseisvate nõudepesumasinate valik on tegelikult kõige suurem, seega leiad just sellise, mida vajad ja oled alati tahtnud.


Kõige säästlikumad nõudepesumasinad


Euroopa tarbijaorganisatsioonid katsetavad regulaarselt nõudepesumasinate säästlikkust. Nad tegid seda ka hiljuti ning valisid 155 nõudepesumasina seast välja kõige säästlikuma, testides nõudepesumasinaid nende põhikriteeriumites: energia- ja veekulu, programmide kestvus, müratase, mugavus ja koostekvaliteet. Gorenje integreeritud Smart Flexi nõudepesumasin saavutas selles edetabelis väga kõrge 8. koha, mis on Sloveenia nõudepesumasinatootja jaoks märkimisväärne saavutus. Tänu oma esmaklassilisele tulemusele tarbekaupade testis ning ka kvaliteedile, vastupidavusele ja hämmastavale disainile, on Gorenje kaubamärk tuntud üle kogu maailma.

Kuidas nõudepesumasin tegelikult töötab?

Hoidmaks oma nõudepesumasinat optimaalses töökorras, tagada, et masinast võetud nõud tunduks kui uued, ning pikendada masina tööiga, peaksime investeerima ka selle hooldamisse ja sobilikesse tarvikutesse, nagu nõudepesumasina sool, kvaliteetsed pesuained, loputusvahendid jne.

Nõudepesumasina sool on aktiivne aine, mida lisatakse nõudepesumasinale kareda vee pehmendamiseks. See sisaldab looduslikke koostisosi - peamiselt naatriumkloriidi ja sageli ka tsitruseliste õlisid. Veevärgist tulev vesi on enamasti kare, mistõttu moodustuvad nõudepesumasina osadele ja ka nõudele katlakivijäägid. Nõudepesumasina sool ei sisene tegelikult masinasse, vaid voolab läbi pehmendusseadme, et selles asuvad ioonivahetusvaigud saaksid naatriumit. Naatriumi abil taastatud vaigud tõmbavad ligi ja püüavad kinni karedas vees sisalduvad magneesiumi- ja kaltsiumiioonid. Kui nõusid pestakse pehme veega, on vaja vähem keemilisi aineid. Seetõttu on nõudepesumasina sool nõude masinas pesemisel väga oluline. Enamikel kaasaegsetel nõudepesumasinatel on sisseehitatud sensor, mis tuvastab soola madala taseme ja hoiatab kasutajat, et ta peaks seda juurde valama. Pea meeles, et nõudepesumasina sool pole sama, mis köögisool, mida kasutame toidu valmistamiseks. Nõudepesumasina soola graanul on suurem ja seetõttu lahustub sool aeglasemalt. Samuti pole selles muid lauasoolas sisalduvaid lisandeid (naatriumjodiid, magneesiumkloriid ja muud paakumisvastased ained), mis võivad ioonivahetiseadet kahjustada või selle tööd pärssida. Seetõttu ei soovita me nõudepesumasinas lauasoola kasutada.

Lisaks nõudepesumasina soolale ei lase ka loputusvahend nõudele tekkida veejälgi, mida tavaliselt märkame klaasidel ja roostevabast terasest pottidel. Kaasaegsed nõudepesumasinad teavitavad kasutajat automaatselt, et ta peaks lisama loputusvahendit.

Pea meeles, milliseid esemeid ei tohiks kunagi nõudepesumasinas pesta

Ära pese nõudepesumasinas puidust esemeid, näiteks puidust lõikelaudasid, lusikaid, kausse jms. Puit on looduslik materjal, millele ei sobi kuumas vees ja kemikaalides leotamine. Kui pesed puidust esemeid nõudepesumasinas, lõhenevad need kiiremini (isegi pärast esimest pesemist) ja muutuvad kasutuskõlbmatuks.

Kriimustuste ja kahjustuste vältimiseks ära pane nõudepesumasinasse ka kristallklaase. Parem pese neid käsitsi.

Samuti ei soovita me nõudepesumasinas pesta malmist ja teflonist panne, sest tundlik teflonkate võib kergesti viga saada. Kahjustunud teflonpann pole kasutuskõlbulik ja on tervisele lausa kahjulik.

Nõudepesumasinasse ei tohiks sattuda ka vasest esemed, sest materjal võib kaotada oma algupärase sära, mis võib sulle meelehärmi valmistada. Vasest esemeid pese alati käsitsi.

Samuti peaks alati käsitsi pesema ka termopotte! Kõrge temperatuur kahjustab kuumakaitset ja sinu pott ei suuda enam soojusisolatsiooni tagada. 

Erilist hoolt näita üles ka nugade suhtes. Kvaliteetsed noad pole odavad ning ilmselt sa ei soovi, et kõrge temperatuur ja kemikaalid nende terad ära rikuvad.

Ära unusta enne nõudepesumasinasse asetamist nõudelt silte eemaldada! Paberi- ja liimijäägid võivad filtrisse kinni jääda ja nõudepesumasinat tõsiselt kahjustada. 

Kui valid õige nõudepesumasina ja selle eest hoolt kannad, teenib see hoolimata kasutussagedusest sind palju aastaid. Valides Gorenje nõudepesumasina, saad endale asendamatu abilise, kes teeb kogu raske töö köögis ise ära. Sina saad samal ajal lõõgastuda ja teha, mida iganes soovid.