Hügieen

Pea meeles oma käsi pesta. Pea meeles nuga pesta. Pea meeles pesta köögikäterätti; täpselt nagu laste puhul - sa ei lase ju neil räpastena olla mitmeid päevi järjest!... Ja pea meeles, pea meeles, pea meeles. Hea hügieeni tagamiseks palun loe järgnevate lehekülgede nõuandeid!

Meie teame paremini. Enamus meist on kuulnud hirmujutte suurtest õhtusöögipidudest, mis ebaõnnestusid kutsumata toidumürgituse tõttu. Ja enamus meist mäletab majandusõpetaja kasulikku jutlust hästi korraldatud majapidamisest. Ja kõik poliitiliselt korrektsed vanemad matkivad oma vanemaid, kui küsivad oma kallitelt lastelt: kas sa oled oma käsi pesnud? Nii et jah, me teame. Teame, kuidas ära hoida bakterite rünnakut köögis. Sellest hoolimata peab seda head nõuannet meelde tuletama. Hea isiklik- ja köögihügieen on olulised, kui sa käsitled toitu. Loe järgnevat ja pea meeles - kui ainult saaks järgmisel peojärgsel päeval vältida telefonikõnesid haigestunud ja vihastelt õhtusöögikülalistelt.

Kuidas tagada head isiklikku hügieeni

Pese oma käsi. See võib tunduda banaalne, aga me kordame seda lapsepõlve õppetundi veel korra, sest puhaste käte omamine on hea isikliku köögihügieeni säilitamise A ja B. Päeva jooksul puutuvad sinu käed kokku paljude asjadega, näiteks nina, haavad, juuksed, prügikast, prilllaud, raha, ukselingid jpm. Pea meeles oma käsi pesta. Enne kui sa alustad oma pottide ja pannidega ja toiduvalmistamise ajal, kui sa lähed köögiviljade valmistamisest üle liha, kodulinnuliha ja valmisroogade valmistamisele. Ja pea meeles, et sinu lapsed oma käsi peseksid, eriti kui nad on mänginud koera või kassiga. Lemmikloomadel võivad olla oma lemmikloomad - ja need on ohtlikud.
Pese oma käsi korralikult

Lülita automaatpiloot välja ja järgi neid instrukt-sioone järgmine kord, kui sa pesed oma käsi:

  1. Võta ära oma sõrmused.
  2. Loputa käsi sooja veega.
  3. Pese käsi seebiga ligikaudu 15 sekundit.
  4. Loputa käsi ja kuivata need puhtasse käterätikusse.

Kuidas vältida bakterite settimist sinu lõikelauale

Väldi kriimustusi ja rebendeid. See on normaalne: oled ära kriimustanud oma lõikelaua, tekib bakteeria - ja silmapilkselt püüab kogu suur bakterite koloonia asustada ennast sinu lõikelauale. Jätkub piisavalt toidupurusid ja -rasvasid väikeste olevuste pidusöögiks. Vali puust tehtud lõikelaud. Puit on iseparandava toimega (kui seda regulaarselt õlita-takse), nii et välispinnal olevad kriimustused sulguvad teatud aja möödudes uuesti. Samuti sisaldab puit naturaalseid bakteeriat tapvaid aineid, mis hävitavad mistahes bakteeria, kui see on tekkinud parandatud lõikelauda.
Natuke lõikelauast

Kui sinu lõikelaual on parandamatud kriimustused või kui selle küljest on suured laastud ära tulnud, viska see minema. Kui see haiseb, pühi seda sidrunimahlaga ja pese see korralikult ära sooja veega. Kasuta erinevate toiduainete puhul erinevaid lõikelaudu - või loputa seda kuuma veega ja pese korralikult läbi, enne kui kasutad seda teiste toiduainete töötlemisel.

Veendu, et sinu külalised tahavad tagasi tulla peale sushit

Lõikamisel kasuta puhtaid nuge. Samal ajal kui sa oled ametis bambusvaagnaalusega, püüdes pakkida meretaime, riisi ja natuke lõhet korralikku rulli, tuleb sul meelde, et puudu on kurk. Hmm... Tükeldad, tükeldad, tükeldad. Ja kurk on valmis. Kahju ainult, et unustasid pesta nuga. See on suureks probleemiks. Kui oled kasutanud oma kööginõusid toore liha töötlemisel ja seejärel töötlesid köögivilju, siis köögiviljad nakatuvad lihabakteritega. Tulemuseks võib olla kõhuvalu - või midagi palju hullemat.
Natuke nugadest

Kasuta alati erinevaid nuge erinevate toidutüüpide puhul. Nuga, mida on kasutatud toore liha, kodulinnuliha, kala või toorete munade lõikamisel, tuleb korralikult sooja vee ja nõudepesuvahendiga pesta, kuuma või keeva veega loputada või pesta seda nõudepesumasinas, enne kui seda kasutada teiste erinevate toitude valmistamisel.

Hoidu haigestumisest liha, kodulindude, kala või munade töötlemisel

Soojenda üles, jahuta maha ja väldi bakteeriat. Sõna hügieen on pärit muistse kreeka tervisejumalannalt, Hygieialt. Ja mis kasu temast oleks? Kui ta elaks tänapäeval, siis ta teeks kindlasti kõik, mis oleks tema võimuses, et sa käsitleksid liha, kodulinnuliha, kala ja mune vastavalt:
  1. Soojenda alati minimaalselt 75° C-ni.
  2. Jahuta maksimaalselt +5° C-ni.
  3. Väldi bakteeriat, hoides toiduaineid valmistamise ja säiltamise ajal eraldi.
Kõigepealt kana ja siis kloor

Heaks reegliks on regulaarselt desinfi tseerida tööpindu ja nõusid eriti peale seda, kui sa oled kana puhastanud. Pese ja loputa nähtavad ülejäägid kõigepealt. Peale seda pese töötasapind ja nõud lahusega, mis sisaldab 1 dl kloori 1 l vee kohta. Loputa uuesti puhta veega.

Munad ei tohiks olla salmonelloosi allikaks

Ära ainult kasta sisse, keeda. Värsked munad võivad olla nakatatud salmonellaga. Enamus meist on sellest teadlikud, kuid vähesed meist teavad, kuidas hävitada baktereid. Nii et lase meil alustada vana müüdi selgitamist. Kui sa paned muna paariks sekundiks keevasse vette, siis see ei hävita baktereid, mis reeglina asuvad munakoore peal. Munakoor on poorjas ja surve surub bakterid keevasse vette pandud muna sisse. Kuigi munavalge sisaldab antibakteriaalseid toimeaineid, ei garanteeri need salmonella hävitamist.

Keetmine teeb seda!

Natuke munadest

Värsked munad võivad olla nakatatud salmonella bakteritega. Sellepärast on tähtis alati pesta oma käsi ja kööginõusid, mis on toorete munadega kokku puutunud. Vastasel korral on võimalus, et bakterid võivad levida sinu valmisroogadesse. Külmade toitude puhul kasuta pastöriseeritud mune.

Mõtle kaks korda, enne kui palud oma külalisel maitsetesti teha

Kui see ei ole suus. Paljud inimesed teavad ütlust: "Maitse. Kas on vaja natuke soola juurde lisada?" Ja kuigi sinu küsimus on heatahtlike kavatsustega, kui sa küsid seda oma parimalt sõbralt, kellel tavaliselt ei ole ju suus suurt kogust eksootiliste bakterite hulka, tuleb alati karta kõige hullemat. Külalisel, kelle käest sa seda küsid, võib olla suus bakteeria, mis võib söögi ära rikkuda. Või võivad külalisel olla mustad käed, millega ta puudutab lusikat, mis on supi sees. Nii et alati anna oma maitsetestijale puhas lusikas. Ja alati pese lusikat enne selle järjekordset kasutamist. Enne kui sa selle suhu paned.
Võib see olla kätel

Pole põhjust liigseks paranoiaks, aga bakteeria võib olla ka sinu saabuvate külaliste kätel. Nii et pese oma käsi peale seda, kui oled tervitanud oma külalisi kättpidi, enne kui asud toitu valmistama. Sa ei tea kunagi, kus need käed on olnud.

Tüüpilise nõudepesulapi tüüpiline päev

Räpane
07:10  Hea hommikune kaeratangupuder ja leige kohv 
15:30  mmm, marmelaad, tee, või 
16:45  uups! potilill kukkus maha 
17:30  Aeg tee joomiseks, tükeldatud kala, see on natuke rasvane 
18:18 Tänud tee eest, kalapallid, salatikastmed, riis 
18:20  Freda nina tilgub 
19:30  Mis asi see seal külmutuskapi ukse peal on? 
20:00  Kohvimasin on üle ajanud 
23:00  Head ööd puhtale tööpinnale 
07:10  Tere hommikust uuele põnevale päevale 

Vaheta iga päev

Nõudepesulapp on bakterite paradiis. Nii et vaheta oma nõuderätte tihti, vähemalt korra päevas. Ja kasuta oma nõudepesulappi, et pesta ja pühkida laudu, pliidipealseid ja teisi köögipindasid. Liha- ja ülejääkide mahlasid, mis on köögiletile tilkunud, peaks pühkima paberkäterätiga. Sa võid nõudepesulappi uuesti kasutada, kui sa pesed seda miinimum 60° C juures.

Kuidas vältida bakterite levimist nõudepesuharja kasutamisel

Keeda seda. Enamus inimesi viskavad oma nõudepesuharja ära, kui see on liiga räpane. Kuid see ei ole vajalik, kui sa ei taha, et sinu hari levitaks baktereid ühelt kööginõult teisele. Lihtsalt pane see nõudepesumasinasse järgmine kord, kui sa pesed nõusid. See eemaldab harjalt kõik bakterid. Või võid ka loputada harja keeva veega. Tee sellest harjumus, et sa loputad harja regulaarselt. Kasuta näiteks vett, mis jäi üle kartulite keetmisel.
Nõudepesuharjade puhastamine

Vesilahus suhtega 2 dl kloriidi 5 liitri vee kohta hävitab kõik bakterid ja eemaldab halvad lõhnad. Vala lahus kraanikaussi ja lase oma köögilappidel, harjadel ja nuustikutel paar tundi liguneda. Loputa paar korda puhtas vees.